Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie

Fundacja Orange

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Zegar & Kalendarz
„SKD SI WZIʣY MAPY W INTERNECIE”
Na pocztku zaj uczniowie musieli odnale ukryte w rnych miejscach kartki z literami, a pniej utworzy z nich haso INTERNET. Za pomoc mapy myli wpisywali wszystkie skojarzenia zwizane z tym sowem. Skojarzenia byy bardzo istotne, poniewa dzieci dowiedziay si dziki temu do czego wykorzystuj komputer, co robi w Internecie, jak spdzaj tam czas. Na spotkaniu dzieci prboway odpowiedzie na pytanie czym jest karta sieciowa i do czego nam suy. W kolejnej czci zaj uczniowie dowiedzieli si co to jest adres strony internetowej i co on nam mwi. Dzieci z wielkim zapaem tworzyy wasne adresy stron internetowych. W trzeciej czci zaj przypomnielimy sobie w jaki sposb wysa ksik poczt tradycyjn. Zadanie to miao przygotowa uczniw do odpowiedzi na pytanie „w jaki sposb wysa ksik przez Internet?”. Dzieci wykazay si ogromn wiedz i pomysowoci. Wsplnie wysuchalimy fragmentu ksiki „Skd si wziy mapy w Internecie?” i uzyskalimy odpowied na to pytanie. Najbardziej wyczekiwanym momentem przez dzieci byo wyjanienie pytania: „co maj wsplnego ze sob mapy i Internet?” Z wielkim skupieniem wysuchali kolejnego fragmentu ksiki, w ktrym poznalimy histori znaku @. Kolejnym zaskoczeniem dla dzieci byo to w jaki sposb informacje wdruj przez Internet. Dowiedzieli si, e litery, cyfry oraz inne znaki zamieniaj si na zera i jedynki za pomoc kodu ASCII. Najwiksz atrakcj dla dzieci bya moliwo zapisywania swojego imienia kodem ASCII, a nastpnie odkodowywania imion swoich kolegw.

Nasze zajcia miny bardzo szybko, a uczniowie wyszli z umiechami na twarzy i wiedz kto i dlaczego wymyli Internet, jak nasze e-maile trafiaj do adresata i czy tytuowa „mapa” jest zawsze map. Nasze spotkanie odbyo si 8 marca i ucze klasy III a (wychowawczyni p. Brygida Gbarska) przygotowa dla nas niespodziank – zagra na trbce „Sto lat” w ramach prezentu z okazji Dnia Kobiet.
Anna Kociuczuk, Izabela Szczy

Dodane przez bibliotekarz1 dnia marzec 10 2016 17:22:53460 Czytań - Drukuj