Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie

Biblioteka bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek
Zegar & Kalendarz
„POECI S WRD NAS” - FILIA PUBLICZNA
W spotkaniu uczestniczya modzie z Szkoy Podstawowej Nr 1 w Choszcznie, Szkoy Podstawowej z Suliszewa i Korytowa. Prowadzca zajcia, Pani Elbieta ukrowska od razu nawizaa wspaniay kontakt z modzie, rozbudzia ciekawo tematem warsztatu pracy poety. Poetka opowiedziaa o pocztkach swojej twrczoci, o tym czym dla niej samej jest poezja.
Uczestnicy warsztatw dostali od autorki wiele wskazwek jak prawidowo pisa. Pani Elbieta stwierdzia, e: „oprcz talentu, wyobrani i chci, poeta powinien mie swj warsztat – to znaczy zbir dowiadcze, przydatnych wiadomoci, ktre uatwi napisanie dobrego wiersza. A jednoczenie troch krytycyzmu w stosunku do siebie. Nie pokazujmy wiatu wiersza, ktry sami uznamy za mierny. Ale na wyrzucenie go jest zdecydowanie za wczenie, o ile uznamy, e ma dobry temat. Trzeba do tego wiersza wrci po kilku dniach, nawet tygodniach. Wtedy ewentualnie mona pomyle o zniszczeniu zapisu”. Autorka pokazaa uczestnikom osobiste bruliony w ktrych zapisuje swoje utwory. Niektre z nich ujrzay wiato dzienne w wydanych tomikach poezji, a inne pozostay tylko w zapiskach oczekujc na wydanie.
Niezwykle atrakcyjnym punktem spotkania byo wykazanie si umiejtnoci napisania samodzielnie krtkiego wiersza na dowolnie wybrany przez dzieci temat. Powstao wiele ciekawych i zaskakujcych wierszy, midzy innymi uczennicy Szkoy Podstawowej w Suliszewie:
Ptak
Z gniazda spoglda
Rozkada skrzyda
Prbuje wzlecie
Lecz spada.

Zajcia odbyy si w miej i swobodnej atmosferze. Uczniowie na koniec spotkania mieli moliwo zadawania pyta naszemu gociowi. I tak jedna z uczennicy zapytaa Pani Elbiet co chce przekaza w swoich wierszach czytelnikom – na co uzyskaa odpowied: „Mj ogld na wiat. Moje myli. Rozterki. Ale te radoci i rzeczy podpatrzone – jak je widz, czym si ciesz, co mnie smuci”.

Anna Kociuczuk, Izabela Szczy

Dodane przez HKluczewska dnia kwiecie 15 2016 15:25:23359 Czytań - Drukuj